pomôžte nám pomáhať

Pre Michala, o.z., Bratislava, SlovakiaZdruženie je zamerané predovšetkým na podporu pre Michala Klottona, ktorý je ťažko zdravotne postihnutý. Má DMO – mentálnu retardáciu s autistickými rysmi, symptomatickú epilepsiu.

Pomôžte nám pomáhať

Darujte 2% z vašej dane 
Viac informácií TU
Venujte 5 € mesačne 
alebo 10 €, 15 €, 20 €, 25 €, iná suma
Viac informácií TU

Srdečne vám ďakujeme

Pomáhajú nám

 Vaše finančné dary

2% z vašej dane za predchádzajúci rok
 

Spolupracujeme

 

Bicykel s prívesom z vašich dvoch percent a darov

31.01.2023 08:26

Keď bol náš Michal malým chlapcom, tak sa rád so mnou vozieval na bicykli v detskej sedačke. Najviac sa mu páčilo, keď sme išli dolu kopcom a v tej rýchlosti mu okolo  uší svišťalo. Vtedy aj on jasal od radosti. Odvtedy už prešlo mnoho rokov. Z dieťaťa vyrástol veľký chlap a hľadal som možnosti, ako sa s ním opäť bicyklovať. Pred rokmi som si aj vyhliadol prívesný vozík, ale jeho výroba bola nad naše finančné možnosti.

Minulý rok som si povedal, že by som sa mal pokúsiť získať financie z dvoch percent zo zaplatenej dane. S Michalom chodíme každý deň na prechádzky a stretávame množstvo ľudí, ktorí nás zdravia.  Sú to naši susedia a aj ľudia z okolitých ulíc, kadiaľ prechádzame. Vždy ma poteší úsmev známych aj neznámych ľudí, ktorých na našich potulkách vídame. A tak som si povedal, že našich susedov poprosím o dve percentá zo zaplatenej dane.  Vytlačil som si jednoduchý leták a doručil som ho do susedských schránok. Okrem toho som oslovil mojich a manželkiných priateľov a známych, ako aj rodinu.

Keď začali prichádzať peniaze na účet združenia, tak sme zostali prekvapení. Boli to menšie a aj väčšie sumy a tak som začal tušiť, že budeme mať dostatok financií. Okrem toho sme dostali aj finančné dary, ktoré sme neočakávali a o to viac sme boli milo udivení. Naši priatelia, susedia a rodina nám vyjadrili svoju podporu. Všetkým ďakujeme a s manželkou sme veľmi radi, že ste nám pomohli zaobstarať prívesný vozík s bicyklom. Ešte raz srdečná vďaka.

Na realizáciu prívesného vozíka som oslovil pána Štefana Szépeho zo spoločnosti Generis v Kolárove. Firma sa zameriava na výrobu kusových a malosériových bicyklov s ručným aj nožným pohonom a tiež prívesných vozíkov. Výhodou je zákazková výroba pre zdravotne hendikepovaných ľudí. Takže sme si spravili spolu s manželkou a Michalom výlet a výroba sa začala po odsúhlasení cenovej ponuky.

Prívesný vozík za bicykel má s Michalom približne sto kilogramov a keďže bývame v kopcovitom teréne, tak som vedel, že na bežnom bicykli to neutiahnem. Mám predsa už svoj vek a nie som žiaden špičkový športovec. Z toho dôvodu som si musel zaobstarať elektrobicykel, ktorý má spoľahlivý motor ako aj brzdy.

Náš Michal nerozpráva, nepoužíva ruky a nekoordinovane chodí. Pokiaľ sa z niečoho teší, tak to dáva najavo celým telom a od radosti z plného hrdla huláka. Z toho dôvodu musí byť v sedačke pevne zafixovaný a nohy musí mať tiež pevne pripevnené.  Na vozík som zakúpil športové sedadlo do auta so šesťbodovými bezpečnými pásmi.  Takto bezpečne sedí a je pevne pripútaný s tým, že má ruky voľné. Kvôli rukám sú na kolesách chrániče, aby do nich nevopchal prsty. Na nohy má klipsne a dorobenú zadnú pätu, aby si ich nemohol vytiahnuť.

Po niekoľkých týždňoch od zadania do výroby som bol prebrať vozík za bicykel a ku koncu jesene sme mali možnosť vyskúšať si jazdu po našich uličkách. Zatiaľ to bolo len testovanie a aby som sa naučil manévrovať a jazdiť. Po pár kilometroch som zistil, že je dôležité vedieť včas zabrzdiť.  Príves je bez bŕzd a jeho váha ma pri brzdení tlačí dopredu. Takže v kopci je to problém. Z toho dôvodu ideme dať ešte domontovať samostatnú brzdu na prívesný vozík. Na jar sa však už teším na ďalšie kilometre a na čerstvý vzduch v prírode.

Ernest Klotton

 

Fotogaléria: Bicykel s prívesom z vašich dvoch percent a darov

Aktuality

Michal v škole

04.05.2021 09:28
Michal mal minulý rok dvadsať rokov a chodí do posledného ročníka Praktickej školy na Dúbravskej ceste v Bratislave. Má rád školský kolektív a s obľubou pozoruje, čo sa okolo neho deje. Pred nástupom do tejto školy navštevoval Špeciálnu základnú školu na Žehrianskej ulici...

Pohybom k samostatnosti

09.12.2019 12:02
Nadácia Volkswagen Slovakia, nám poskytla finančný príspevok na projekt Pohybom k samostatnosti. Hipoterapiu sme absolvovali v združení Kôň ako Koníček v Petržalke a plávanie zas v združení Bocianiky na Patrónke.  Náš syn Michal má diagnózu DMO, mentálna retardácia s autistickými rysmi,...
Tento rok sme boli s naším synom Michalom na liečení v Štátnom liečebnom ústave Marína, Kováčová. Liečenie podporila Nadácia SPP, ktorá nám poskytla finančný príspevok v grantovom programe OPORA 2019.  Náš syn má diagnózu DMO, mentálna retardácia s autistickými rysmi,...
Občianske združenie Pre Michala, o.z., vzniká v čase, keď má náš najmladší syn Michal pätnásť rokov. Stal sa z neho už občan a má k tomu vystavené aj doklady. Tie si však nepodpísal, keďže je v plnej miere odkázaný na nás, ktorí sa o neho s láskou staráme. Príbeh...
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vykonalo registráciu občianskeho združenia Pre Michala, o.z., dňa: 19.11.2015 Združenie Pre Michala, o.z., je na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky zaregistrované pod číslom: VVS/1-900/90-47227 Stanovy občianskeho združenia Pre Michala,...
<< 1 | 2