pomôžte nám pomáhať

Pre Michala, o.z., Bratislava, SlovakiaZdruženie je zamerané predovšetkým na podporu pre Michala Klottona, ktorý je ťažko zdravotne postihnutý. Má DMO – mentálnu retardáciu s autistickými rysmi, symptomatickú epilepsiu.

Pomôžte nám pomáhať

Darujte 2% z vašej dane 
Viac informácií TU
Venujte 5 € mesačne 
alebo 10 €, 15 €, 20 €, 25 €, iná suma
Viac informácií TU

Srdečne vám ďakujeme

Pomáhajú nám

 Vaše finančné dary

 
2% z vašej dane za predchádzajúci rok
 

Spolupracujeme

 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu

Liečenie Michalovi pomáha

28.08.2019 13:37

Tento rok sme boli s naším synom Michalom na liečení v Štátnom liečebnom ústave Marína, Kováčová. Liečenie podporila Nadácia SPP, ktorá nám poskytla finančný príspevok v grantovom programe OPORA 2019. 

Náš syn má diagnózu DMO, mentálna retardácia s autistickými rysmi, symptomatická epilepsia. Nerozpráva, nepoužíva ruky, chodí nekoordinovane a je plienkovaný. Do štyroch rokov bol na vozíku a prvé kroky spravil až na liečení v Maríne. Pravidelne každý rok absolvujeme liečebné pobyty v Maríne. Dnes má  Michal devätnásť rokov a po prvý krát sme získali grant na liečenie. Veľmi nám to pomohlo a sme nadácii vďační za finančný príspevok.

V Maríne sme ako v druhom domove a Michal dôverne pozná prostredie Kováčovej. Má rád spoločenský ruch a teší sa z detí, ktoré stretáva na chodbách, spoločenských priestoroch a vo vonkajšom areáli. Obľubuje pesničky tamojšieho muzikanta uja Paľa.

Kúpeľná liečba v Maríne pomáha Michalovi, aby sa udržal vo svojej kondícii a aby nestagnoval. Vaňa s termálnou síranovo-hydrouhličitou, vápenatohorečnatou vodou je veľmi priaznivá na pohybové ústrojenstvo. Z toho dôvodu ju využívame v plnej miere. Michal má všeobecne rád vodu a relaxuje v nej.

Takže v rehabilitačnom bazéne pláva Michal bez pomôcok. Samozrejme musí byť pod dohľadom. Pláva „psíka“ a rád splýva na chrbte. Užíva si vodu a vychutnáva si jej výhody, keď ho nadnáša a počúva jej šum.

Okrem termálnej vody a plávania sme absolvovali celý rad procedúr. Liečebná telesná výchova popreťahovala Michalove telo. Klasická ručná masáž mu prospela na jeho chrbticu. Vírivka v lastúre pomohla jeho nohám. Hipoterapia na koni taktiež upevňuje telo a poskytuje priamy kontakt s prírodou.

Celková starostlivosť v liečebnom dome Marína je výborná. Od príjmu, lekárskej starostlivosti, rehabilitačných pracovníkov, zdravotné sestry na oddelení až po samotné chyžné. Strava sa podáva pravidelne a jej príprava je výborná.

Tento rok bol špecifický tým, že po týždni prišla za nami aj Michalova mamina a tak sme boli v kompletnom zložení, ako doma. I keď my s Michalom sme bývali v liečebnom dome a mamina v penzióne, tak poobedňajšie aktivity sme mali spoločné. Absolvovali sme rad výletov v blízkom okolí Kováčovej. Podstatné však bolo to, že sme boli všetci spolu a Michal cítil teplo domova na liečebnom pobyte v Maríne.

Ernest Klotton

Fotogaléria: Liečenie Michalovi pomáha

Aktuality

Rozkolísaná psychika

06.03.2023 12:04
Počas pandémie sme spozorovali u nášho syna Michala zhoršenie jeho správania, čo sa prejavovalo zvýšeným motorickým nepokojom, nervóznym, hlučným až agresívnym správaním. Negatívne začal reagovať na väčšie množstvo ľudí, ale hlavne na deti, ich krik ale aj bežný hovor. Spočiatku sme...
Keď bol náš Michal malým chlapcom, tak sa rád so mnou vozieval na bicykli v detskej sedačke. Najviac sa mu páčilo, keď sme išli dolu kopcom a v tej rýchlosti mu okolo  uší svišťalo. Vtedy aj on jasal od radosti. Odvtedy už prešlo mnoho rokov. Z dieťaťa vyrástol veľký chlap...

Plávanie po bubline

16.08.2022 14:46
Po pandémii sme opäť v bazéne. Žili sme spolu s našim Michalom v bubline, ktorá aj nás výrazne obmedzovala. Nemali sme však na výber. Michal trpí epileptickými záchvatmi a naša neurologická lekárka nám nedala odporúčanie na očkovanie vakcínou proti COVID-19. Z toho dôvodu...
Náš najmladší syn Michal má od útleho detstva epilepsiu. Pozorovali sme u neho krátke šklbnutia, ktoré má sem tam každý z nás. Niekedy sa zo spánku prebudíme myknutím. A náš Michal mal počas dňa niekoľko takýchto záchvatov. Bolo ich viac než je bežné u dojčiat. Upozorňovali sme...
Minulý rok sme boli nadšení prírodou v Demänovskej doline a tak sme sa toto leto vybrali na dovolenku do Hrabovskej doliny. Pobyt sme financovali z dvoch percent daní, ktoré boli poukázané na účet združenia Pre Michala. Aj týmto článkom ďakujeme všetkým tým, ktorí nám darovali svoje...

Michal v škole

04.05.2021 09:28
Michal mal minulý rok dvadsať rokov a chodí do posledného ročníka Praktickej školy na Dúbravskej ceste v Bratislave. Má rád školský kolektív a s obľubou pozoruje, čo sa okolo neho deje. Pred nástupom do tejto školy navštevoval Špeciálnu základnú školu na Žehrianskej ulici...
1 | 2 >>